Mám jednoho generálního dodavatel stavebního materiálu. Proto máme vše co je potřeba rychle a s dobrou cenou.
Držíme ceny a neměníme je během realizace.
S PRODOMA stavebninami děláme celou řadu let a díky tomu máme super ceny a dobrou dostupnost materiálu.
Ze všeho nejdříve bychom si měli vyjasnit, co to koupací jezírko vlastně je. Setkat se můžete nejen s tímto, ale i mnoha jinými názvy – koupací biotop, biobazén či regenerační zóna. Tyto termíny však nejsou úplně přesné.
Koupací jezírko můžete chápat jako uměle vybudovaný ekosystém na přírodní bázi. Na první pohled jej od běžného zahradního jezírka nerozeznáte, koupací zahradní jezírka však mají zabudovanou hlubší zónu určenou ke koupání. A nemusí se v něm nacházet ryby.
Koupací zahradní jezírka jsou stále oblíbenější. Z velké části za to může vzrůstající trend přirozeně vypadajících zahrad, kam by svým vzhledem klasický bazén nezapadal. Koupací jezírko slouží nejen jako přírodní bazén, ale také jako okrasný biotop plný krásných rostlin. Věděli jste, že v mnohých koupacích jezírkách najdete i rybičky?
Kvalitní koupací zahradní jezírko oceníte v každé zahradě, kde chcete nejen odpočívat, ale i sportovat. Jen si to představte – o potěchu oka se postarají nejrůznější přírodní prvky, jako jsou dřevo, kameny, potůčky, fontány a vodní kaskády. Stačí si lehnout na břeh a kochat se touto krásou. Nebo si můžete obléct plavky, skočit do vody a protáhnout své tělo při plavání. Koupací jezírko se jistě stane oblíbeným místem u vás doma.
Chcete se dozvědět víc? Kontaktujte nás. Rádi Vám poradíme s řešením přesně pro Vás.
Koupací jezírko je vhodné umístit mimo dosah opadavých (listnatých) stromů. Ideálně tam, kam svítí slunce alespoň 5 hodin denně. Koupací jezírko se tvoří za pomoci pevné a rozměrné folie, která umožňuje vytvořit jezírka různých tvarů i velikostí.
Ideální je umístit zahradní jezírko poblíž domu. Tak, abyste na něj z domu viděli. Když ho budete mít na očích, užijete si jen to pozitivní – pohledem na změny na vodní hladině se budete moct kochat celoročně. Rovněž se vám bude snadno kontrolovat cirkulace vody v jezírku, dohlédnete na děti a mazlíčky.
Velmi vkusně vypadá prodloužené jezírkové molo od jezírka až k verandě nebo k domu. Do jezírka se dostanete naboso, boty můžete nechat doma. Jezírkové molo většinou obepíná nejhlubší část koupacího jezírka. Pokud je vaše jezírko nepravidelného tvaru, molo by nemělo být jako z učebnice geometrie. Správné molo kopíruje tvar i velikost jezírka. Když jej doplníte o dřevěné schůdky, bude vstup do vody velmi příjemný.
Kam byste však jezírko umístit neměli, je prostor, kde lze vidět od sousedů, z ulice či dalších cest lemujících váš pozemek. Jistě chcete dostatek soukromí.
Zatímco zvenčí vypadá jezírko jako okrasný biotop plný různých okrasných rostlin, kamínků s obloženým břehem, uvnitř najdete hlubší část bez rostlin a kamenů, která je určena ke koupání – tato část bývá oddělena od pobřeží a mělké regenerační zóny. U žádného koupacího jezírka nechybí pohodlný vstup do vody.
Neexistuje přesná odpověď na otázku, jaký objem by vaše zahradní jezírko mělo mít. Přesto je však pár zásad, podle kterých se můžete při výběru řídit. U jezírek, kde se chcete i koupat a plavat, je vhodné vybírat jezírka s objemem kolem 50 metrů krychlových. U jezírek menších než 20 metrů krychlových si příliš nezaplavete, maximálně se ochladíte – třeba po saunování. U jezírek s objemem nad 50 metrů krychlových je nutné zvážit, zda se vám náklady na pořízení, ale zejména údržbu takového jezírka opravdu vyplatí.
Pokud plánujete umístit na svoji zahradu koupací jezírko, jistě toužíte po dokonale čisté vody. A té nedosáhnete bez použití kvalitní filtrace. Její velikost a výkon je nutné přizpůsobit velikosti jezírka a vašim požadavkům.
U koupacích jezírek se volí filtrace podobná jako pro jezírka, kde je větší počet ryb – i v případě, že ve vašem jezírku žádné nebudou. V případě, že to vaše finanční možnosti dovolí, je vhodné použít bubnový filtr k předčištění jezírka od hrubých nečistot. Pokud použijete kombinaci bubnového filtru a kvalitní biologické filtrace, budete mít jistotu, že se vyhnete problémům s vláknitými řasami.
Pokud nejste jako vaše děti, které do bazénů a koupacích jezírek vstupují zásadně skokem, doporučujeme vám myslet i na pohodlnější vstup do vody. Nezapomínejte na to, že stěny koupacího jezírka většinou pokrývá jemný a kluzký povlak, který vám může vstup znepříjemnit. To samé platí i v případě, že budete mít u vstupu do jezírka kluzké schody.
Nejpříjemnějším způsobem, jak si zajistit vstup do koupacího jezírka, je dřevěný žebřík (schůdky s madly). Ten je vyroben ideálně ze stejného materiálu jako molo. Použít můžete i kovový žebřík, nebude ale tak esteticky přijatelný jako dřevo.
Koupací jezírko by mělo obklopovat molo, případně jiné obložení. Trávník, štěrk či podobný povrch nejsou šťastným řešením.
U jezírek se voda většinou nasává v části s největší hloubkou, vrací se na protější straně s nejmenší hloubkou. V obou případech se jedná o umístění na krátké straně. Voda tak přirozeně proudí napříč celým jezírkem. O konkrétním způsobu vracení vody do jezírka rozhoduje objem, ale i tvar koupacího jezírka.
Stejně jako se šířkou a délkou koupacího jezírka si můžete hrát i s jeho hloubkou. V případě, že chcete využívat jezírko k plavání, je ideální, aby byla hloubka v nejhlubší části jezírka 180 až 220 cm. Protější krátká strana, kudy se vrací čist voda do jezírka, by měla mít asi 150 cm na hloubku. Tato hloubka je při plavání komfortní díky tomu, že se plavec může při plavání otočit tak, aniž by se musel postavit na dno. Navíc se v létě voda v jezírku nepřehřeje. Díky tomu nebude ve vodě tolik řas.
Z většího spádu dna jezírka se bát nemusíte. Spád bude rovnoměrně rozložen na celou plochu jezírka, takže si jej při pohledu zvenčí nevšimnete. Směr spádování je od přítoku ke straně se sáním, veškerý spád končí u dnové výpusti.
U koupacího jezírka se nedoporučuje dávat na dno kačírek či kameny, obzvlášť pak u jezírka s rovným dnem. Cokoliv by se na dno usadilo, to už by proud vody nezvednul a nevyčistil.